معاینات بدو استخدام، تستی فنی برای ارزیابی مهارت‌های پرسنل شما

 گاهی اوقات افراد قبل از ورود به سازمان، دارای مشکلاتی بوده که شرکت و بیمه باید در جریان آن قرار گرفته باشند تا صدمات ناشی اعم از بیماری قبلی، ریوی، کلیوی و… از جانب محیط کار شناسایی شود و یا نوع شغل انتخابی بر شرایط جسمانی و روانی وی تأثیر منفی نگذارد.

گاهی آزمایش طب کار نشان می‌دهد که فرد در بدو ورود دارای سلامت کامل است اما در محیط کار دچار مشکلات و بیماری‌هایی شده است که رسیدگی لازم به عمل می‌آید.

معاینات بدو استخدام نه تنها برای نیرو‌های عملیاتی، بلکه برای کارمندان هم باید دارای اهمیت بسیار زیادی باشد زیرا ممکن است که دارای سلامت جسمانی و عضلانی مناسب باشند اما در محیط کار به یک ویروس یا بیماری یا سایر مشکلات دچار شوند. سازمان بیمه برای تقبل این مسائل باید حتماً در جریان این موارد باشد که فرد به لحاظ سن و موقعیت شغلی و بیماری‌های زمینه‌ای و …. کارمند در چه موقعیتی قرار دارد. در این نوع آزمایشات، موارد بسیاری مانند آزمایش قند خون، آزمایش بیماری‌های قلبی و کبدی و … انجام می‌شود.

آزمایش بدو استخدام مطابق با قوانون کار (ماده ۹۲) و سلامت کارکنان کشور باید صورت گیرد و نباید از آن چشم پوشی شود. درصورت نادیده گرفتن این موضوع، احتمال اینکه مشکلات بسیاری برای کارگر و کارفرما در طول همکاری در مجموعه رخ دهد بسیار زیاد است.

 

ماده ۹۲ قانون کار چیست؟

ماده ۹۲ قانون کار
کلیه واحد‌های موضوع ماده (۸۵) قانون کار، که شاغلین در آن‌ها به اقتضای نوع کار در معرض بروز بیماری‌های ناشی از کار قرار دارند باید برای همه افراد مذکور پرونده پزشکی تشکیل دهند و حداقل سالی یک بار توسط مراکز بهداشتی درمانی از آن‌ها معاینه و آزمایش‌های لازم را به عمل آورند و نتیجه را در پرونده مربوط ضبط نمایند.
تبصره ۱- چنانچه با تشخیص شورای پزشکی نظر داده شود که فرد معاینه شده به بیماری ناشی از کار مبتلا یا در معرض ابتلا باشد کارفرما و مسئولین مربوطه مکلفند کار او را بر اساس نظریه شورای پزشکی مذکور بدون کاهش حق السعی، درر قسمت مناسب دیگری تعیین نمایند.
تبصره ۲- در صورت مشاهده چنین بیمارانی، وزارت کار و امور اجتماعی مکلف به بازدید و تأیید مجدد شرایط فنی و بهداشت ایمنی محیط کار خواهد بود.

 

اهداف آزمایشات طب کار:

  • تعیین وضعیت سلامت عمومی پرسنل
  • بدست آوری اطلاعات برای مقایسه با معاینات دوره ای افراد در سازمان
  • کاهش هزینه غرامت کارمندان از طرف کارفرما
  • کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به درمان
  • کاهش ضرر و زیان های ناشی از کار

 

معاینات طب کار شامل موارد زیادی است که به برخی از آن ها اشاره خواهیم داشت:

جهت هماهنگی معاینات طب کار، اعم از معاینات بدو استخدام، معاینات دوره‌ای، معاینات ویژه و ومعاینات بازگشت به کار، با ما در ارتباط باشید.

09357985571  –  02186074489