علم بهبود سلامت نیروی کار و ارتقاء بهره وری در سازمان

از نامش پیداست که آزمایشات طب کار قبل از استخدام پرسنل توسط سازمان‌ها و ادارات، بایستی صورت گیرد. آزمایشات طب کار از قوانین سازمان‌های بیمه می‌باشد که باید از میزان بیماری یا سلامت پرسنل آگاهی داشته باشد.

طب کار را می‌توان اینگونه تعریف کرد که به بررسی سلامت کارکنان و پرسنل یک مجموعه و شرایط توانایی بدنی افراد، برای کار و تمامی موارد مرتبط با محیط کار یا شغل افراد می‌باشد. این آزمایشات شامل شناسایی، ارزیابی، پیشگیری و کنترل بیماری در صورت وجود و صدمات ناشی در زمان کار و همچنین حفظ سلامت فرد می‌باشد.

طب کار-آزمایشات طب کار-قانون کار- وزارت کار

دستورالعمل این معاینات طب کار بر اساس ماده 92 قانون کار تعریف شده است و اهمیت آن در مواردی مانند حفظ سلامت نیروی کار، دریافت غرامت از بیمه هنگام بروز حوادث، تسهیل بازگشت به کار یا بازنشستگی کارمندان است.

نکته مهم در خصوص پزشکان این مراکز آن است که، متخصصین مراکز طب کار در رشته تخصصی طب کار دارای تحصیلات هستند و به همین دلیل، به طور ویژه با بیماری‌ها و آسیب‌های ناشی از کار یا محیط کار آشنایی کامل دارند و جدای از ارائه خدمات درمانی، دانش تخصصی طب پیشگیری را دارا هستند.

یعنی می‌توانند به راحتی قبل از ایجاد بیماری یا آسیب، با مداخله در نحوه کار کردن افراد، آن‌ها را از آسیب‌های جدی در آینده مصون نگاه دارند.

معاینات طب کار- قانون کار- آزمایشات طب کار-hse- صلاحیت ایمنی پیمانکاران

در یک مرکز تخصصی طب کار، پزشکان دوره دیده خدماتی مانند انجام معاینات (شنوایی سنجی، بینایی سنجی، معاینه قلب و تنفس و... )، ارزیابی آسیب‌های وارد شده به افراد در محیط کار را برای درخواست غرامت از بیمه، مشاوره و پیشنهاد شغل به افرادی که دچار آسیب در یک محیط کاری شده‌اند، مشاوره‌های مختلف به کارفرمایان از نظر سلامت محیط کار، بازنشستگی کارمندان و... را ارائه می‌دهند.


نام این اماکن، آزمایشگاه یا مراکز طب کار می‌باشد. معاینات طب کار، طبق ماده 92 قانون کار (به استناد ماده 85 قانون کار) بنا به نیاز و باتوجه به انواع مختلف آن، به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.  

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه مورد نظر کلیک نمایید:

 

جهت هماهنگی معاینات طب کار، اعم از معاینات بدو استخدام، معاینات دوره‌ای، معاینات ویژه و ومعاینات بازگشت به کار، با ما در ارتباط باشید.

09357985571  –  02186074489