نحوه صحیح قرار گرفتن میز کار در اتاق

10 اشتباه بزرگ در محیط کار

9نحوه صحیح قرار گرفتن میز کار در اتاق

 

میز کارم رو کجا بذارم بهتره؟

سؤالی که اکثر افراد چه در محل کار و چه در منزل به آن فکر می‌کنند. شاید به نظر بیاید اینکه من دوستدارم کجا میزم را قرار بدهم برای جابجایی میز کار کافی باشه. شاید با خودمون فکر کنیم اگر کنار پنجره باشد هم از منظره لذت می‌برم و هم کار‌های محوله را بهتر انجام می‌دهم. اما همیشه فکر و سلیقه ما با حالت استاندارد یکی نیست.

انتخاب میز مناسب برای محل کار ما به اندازه کافی چالش برانگیز است اما موضوع مهم مربوط به مهندسی بهداشت و ایمنی کار می باشد. اگر اتاق محل کار ما پنجره ندارد و ورود نور طبیعی خورشید ممکن نیست، محل قرارگیری میز هم شرایط آنچنان خاصی ندارد. بهتر است میز کار روبروی درب ورودی باشد اما الزامی در این خصوص وجود ندارد.

اما اگر در اتاق کار ما پنجره باشد، موضوع مربوط به مهندسی بهداشت و ایمنی کار و کاملاً متفاوت است. نور طبیعی خورشید بدن انسان را با ویتأمین‌هایی مانندD3 و B تغذیه می‌کند و در عین حفظ انرژی برای بینایی مفید است. اما اگر بیش از حد در مقابل نور آفتاب قرار بگیریم احتمال آسیب دیدگی ما بسیار است. آسیب‌هایی مانند: سردرد، چشم درد و در نهایت مشکلات روانی که مرتبط با مهندسی بهداشت و ایمنی کار هستند و می‌توانند بر روی کیفیت کار ما آثار مخربی را ایجاد کنند.
مسأله مهندسی بهداشت و ایمنی کار مهم است و اگر بخواهیم میز را کنار پنجره قرار دهیم باید به نکات مهمی توجه کرد و برای آن‌ها راهکار مناسب را در نظر بگیریم.

 

در این مقاله نکات ارزشمندی در خصوص مهندسی بهداشت و ایمنی کار را بیان می‌کنم تا بتوانید مکان مناسبی برای میز کار خود در نظر بگیرید:

۱زاویه میز: بهتر است میز کار ما از طرفین به سمت پنجره باشد. یعنی از سمت چپ و یا راست. اگر از روبرو باشد، نور افتاب بصورت مستقیم به چشم‌های ما تابیده می‌شود که منجر به سردرد و میگرن می‌شود. اگر به پشت ما باشد به صفحه‌مانیتور تابیده و بازخورد آن به چشم‌های ما آسیب وارد می‌کند. به همین دلیل بهتر است پنجره در سمت چپ یا راست ما قرار گیرد.

۲شدت نور آفتاب: در فصول مختلف سال، شدت نور آفتاب متفاوت است. به عنوان مثال در زمستان نور آفتاب شدت زیادی ندارد و احتمال گرمازدگی در این فصل بسیار کم است ولی در عوض در فصل تابستان، نور آفتاب حتی از پشت پنجره هم می‌تواند برای افراد مشکلات جدی مثل گرمازدگی را به وجود بیاورد.

۳ساعات مختلف روز: در ساعت‌های مختلف روز، مکان نور آفتاب تغییر می‌کند بنابراین مهم است که به چه اندازه به پنجره نزدیک باشیم تا نور آفتاب روی صورت و دستان ما نباشد.

۴فصل زمستان: در فصل سرما اگر میز ما کنار پنجره باشد، احتمال اینکه در نزدیکی آن، سوفاژ یا بخاری قرار داشته باشد بسیار کم است، زیرا در این شرایط، اتلاف انرژی زیاد است و هیچ گاه کنار پنجره تجهیزات گرمایشی قرار نمی‌گیرد.

۵دوری از حواس پرتی‌های بصری: برای بعضی از افراد، قرار گرفتن میزکار در جهت دیوار شرایط بهتری را برای آن‌ها فراهم می‌کند تا در کنار پنجره. زیرا این کار باعث می‌شود تمرکز خود را در زمان کار از دست ندهند. بنابراین اگر در کنار پنجره دچار حواس پرتی می‌شوید، مناسب است که محل میز خود را تغییر دهید.

۶چه سمتی دارید؟: باتوجه به سمت و جایگاهی که در شرکت دارید باید میز خود را در اتاق قرار دهید. به عنوان مثال اگر مسئولیت نظارت برکل دفتر را بر عهده دارید، گزینه مناسب رو به درب ورودی اتاق شما است. زیرا دید بهتری به سالن دارید و کارمندان به راحتی در قطع تماس تلفنی می‌توانند وارد و خارج شوند.

با رعایت  نکاتی که در این مقاله گفته شد، می توانیم مهندسی بهداشت و ایمنی کار، دقت و تمرکز خود را در کار بیشتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید