زیاد نشستن

10 اشتباه بزرگ در محیط کار:

1.زیاد نشستن چه بلایی سر بدنتان می‌آورد؟

قطعا الان که دارید این مقاله رو می خونید رو صندلی نشستید، چند دقیقه ای نشستن احتمالا مشکلی برای ما به وجود نمی آورد بخاطراینکه در کوتاه مدت باعث کاهش استرس و ریکاوری بعد از ورزش می شود ولی هرچقدر زمان بیشتری را به نشستن اختصاص دهیم، اوضاع بدتر می شود. متاسفانه طبق تحقیقات صورت گرفته در خصوص بهداشت کار، محققان به این نتیجه رسیدند که سالانه 9% از مرگ های زودهنگام در دنیا به علت عدم تحرک اتفاق می افتد. یعنی سالانه بیش از پنج میلیون نفر به دلیل عدم آگاهی از معایب نشستن فوت می کنند.

در حقیقت بدن ما برای تحرک ساخته شده نه نشستن بیش از حد. حدود 70 سال می شود که ما زیادی از حد می نشینیم و به بهداشت کار توجهی نمی کنیم و روز به روز زمان بیشتری را صرف این رفتار اشتباه می کنیم. حیات ما بسته به تحرک ما دارد به عنوان مثال خون ما نیاز به گردش دارد که بهتر عمل کند و فعالیت بدنی این شرایط را برایش محیا می کند. طبق پژوهش هایی که در خصوص بهداشت کار انجام شده به این نتیجه رسیده اند که عدم تحرک ما، باعث می شود طول عمرما بین 5 تا 10 سال کم بشود و یا طبق تحقیقاتی که انجام شده به این نتیجه رسیده اند افرادی که تحرک زیادی ندارند، نسبت به کسانی که دخانیات مصرف میکنند ولی تحرک بیشتری دارند، آسیب بیشتری می بینند.

 

از جمله مشکلاتی که زیادی نشستن برای ما به وجود می آورد:

  • زمانی که پشت میز هستیم، و به بهداشت کار توجی نمی کنیم کمر خمیده و شانه های شُل به سمت جلو خم می شوند و این کار باعث فشار زیاد و آسیب های شدید به ستون فقرات ایجاد می شود که باعث سائیدگی و پارگی دیسک های نخاعی می شود.
  • زمانی که نشسته ایم، ریه های ما در زمان نفس کشیدن حجم کمتری از هوا برای عبور دارد، حالا در نظر بگیرید اگر در این شرایط قوز هم بکنیم چه فاجعه ای اتفاق خواهد افتاد.
  • بیش از حد نشستن و عدم توجه به بهداشت کار  می تواند به زانوها فشار زیادی وارد می کند که باعث بی حسی و تورم می شود زیرا باعث فشار و کشش زیاد ماهیچه ها می شود.
  • زمانی که می نشینیم به اندازه زمانی که ایستاده یا در حال حرکت هستیم، چربی سوزی نداریم بنابراین رفته رفته باعث اضافه وزن می شود.
  • زیاد نشستن به مغز هم آسیب های زیادی میرساند و عملکرد مغز را به حداقل می رساند. زیرا باعث می شوند قسمت هایی از مغز که به حافظه و تمرکز مربوط می شوند ضعیف شوند که حتی ورزش و تمرین هم نمی توانند اثرات مخرب آن را جبران کنند.
  • متاسفانه عدم رعایت بهداشت کار و زیادی از حد نشستن در دراز مدت، احتمالا مشکلات قلبی، انواع سرطان ها، مشکلات مربوط به کلیه و دیابت را می تواند افزایش دهد.

 

خوشبختانه راه حل های این تهدید جدی خیلی راحت، ساده و قابل درک هستند:

  • به عنوان مثال اگر مجبوریم زیاد بنشینیم، حواسمان به نحوه نشستن صحیح باشد و تحرک داشتن در بازه های زمانی هر بیست دقیقه یکبار را جدی بگیریم. که با نصب یکسری از نرم افزار های مربوط به ارگونومی روی سیستم کامپیوتری خود یا نصب این اپلیکیشن ها روی موبایل به راحتی در فواصل زمانی مشخص، مطلع می شویم که نحوه ی نشستن خود را اصلاح کنیم و یا از پشت میز بلند شویم، کمی راه بریم و حرکات کششی مناسب را انجام دهیم.
  • داشتن صندلی مناسب اهمیت زیادی دارد. صندلی باید دارای پنج پایه باشند و باید صندلی را گاهی به عقب و جلو ببریم.
  • ارتفاع صندلی باید قابل تغییر باشد زیرا باید زاویه قرار گرفتن پا روی زمین نود درجه باشد، حال برای اینکه وضعیت پاها در موقعیت بهتری قرار بگیرند می توانیم از زیرپایی هم استفاده کنیم.
  • و در نهایت اینکه سعی کنیم اگر در محل کار، نیروهای خدماتی برای ما چای می آورند از آنها دیگر نخواهیم که این عمل را انجام دهند تا به وسیله همین رفتار، مجبور شویم از پشت میز بلند شده و تحرک داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید