نحوه صحیح کار با کیبورد

۱۰ اشتباه بزرگ در محیط کار:

۴نحوه صحیح کار با کیبورد چگونه است؟

 

همانطور که می‌بینیم و می‌دانیم امروزه بیشتر افراد جامعه، در هر رده سنی زمان زیادی در روز را صرف کار با رایانه می‌کنند. این زمان می‌تواند صرف وب گردی، بازی، حسابداری، مطالعه و تحقیق و غیره شود. حال در نظر بگیرید اگر نحوه صحیح استفاده از رایانه را به درستی آموزش ندیده باشیم، این وسیله که کاربرد‌ها و مزایای بسیاری برای ما دارد، در دراز مدت می‌تواند مشکلات جدی و در بعضی مواقع غیرقابل جبران را برای ما به وجود آورد. یکی از استاندارد‌های کار با رایانه، نحوه‌ی صحیح استفاده از کیبورد می‌باشد که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

شاید برای شما عجیب و باورنکردنی باشد ولی عدم رعایت نکات ایمنی و عدم توجه به بهداشت محیط کار در زمان استفاده از کیبورد می‌تواند باعث آسیب به ستون فقرات، دیسک کمر، آسیب به گردن، دست‌ها و حتی انگشتان دست شود. بنابراین با رعایت بهداشت محیط کار و اصول صحیح تایپ، می‌توانیم خود را از بروز چنین مشکلاتی حفظ کنیم که باعث تضمین سلامت ما در زمان کار با رایانه می‌شود.

 

در زمان کار با کیبورد به این نکات در خصوص بهداشت محیط کار توجه کنید:

۱- در قدم اول قبل از شروع به تایپ باید پشت سیستم به درستی بنشینیم. به گونه‌ای که کمر راحت به پشتی صندلی تکیه داده شود.

۲سعی کنید حالت طبیعی گردن را حفظ کنید. در زمان تایپ سر بیش از حد به سمت پایین یا بالا قرار نگیرد. زاویه دید خود را با رایانه باید تنظیم کنیم.

۳شانه‌ها در وضعیت راحت قرار گیرند. اگر به درستی روی صندلی قرار گرفته باشیم، ‌شانه‌ها در حالت صحیح و درست هستند. اما اگر بخواهیم کمی به جلو خم شویم، باعث خم شدن ستون فقرات و در نتیجه منجربه آسیب به گردن و‌شانه‌ها می‌شود.

۴مچ هر دو دست به موازات هم روی کیبورد قرار بگیرند. هر کدام از دست‌ها باید بخشی از صفحه کلید را تحت کنترل قرار دهند. این کار باعث می‌شود مچ دست از روی کیبورد بلند نشود. به این معنا که در زمان تایپ فقط انگشتان دست جابجا شوند و مچ دست‌ها ثابت می‌مانند.

۵وضعیت پا‌ها. باید در وضعیت راحتی قرار گیرند. بهترین حالت مربوط به زمانی است که کف هر دو پا بدون هیچ فشاری روی زمین قرار گرفته باشند.

۶حتماً تایپ ده انگشتی را آموزش ببینید تا در زمان کمتر بتوانید با کیبورد کار کنید. با این کار احتمال آسیب دست‌ها به حداقل رسیده، سرعت کار افزایش پیدا می‌کند، کمتر پشت رایانه کار می‌کنیم و خستگی ناشی از کار به حداقل خواهد رسید.

۷زمان کار با لپ تاپ کار از کیبورد دوم استفاده کنید. در زمان کار با رایانه، کیبورد باید کاملاً جلو ما قرار داشته باشد. با این کار فشار کمتری به دست‌ها و گردن ما وارد می‌شود و دست‌ها در زاویه استاندارد قرار می‌گیرند. یعنی بین زاویه ۸۰ تا ۱۰۰ درجه.

۸کتاب یا برگه‌ای که می‌خواهید تایپ کنید باید دقیقاً روبرو قرار گیرد. اگر روی میز یا جلوی کیبورد فضای خالی وجود ندارد باید از نگهدارنده کاغذ استفاده کنیم.

با رعایت این نکات و توجه به بهداشت محیط کار هم در زمان انجام کار صرفه‌جویی می‌شود و هم شغلی که دارید رضایت بیشتری خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید